reklama

O politike a stromoch

V hlave mám množstvo myšlienok  o rôzných témach. O politike, o ekonomike, o ľuďoch, o zdraví, o počasí, o hudbe, o prírode, o živote. O čom  mám písať môj prvý článok ?Chcel by som napísať niečo o stromoch, o našej neúcte k ním, o našej nevšímavosti a o bezohľadnosti ľudí, ktorým vidina rýchleho zisku zaslepila oči vidieť veci okolo nás v širších a dlhodobejších súvislostiach. Chcel by som napísať pár viet o našom vzťahu nás ľudí k  stromom a o ich vzťahu k nám ľuďom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Stromy vidíme (zatiaľ) všade okolo nás. Či chcem alebo nie dotknem sa pritom aj iných tém ako je politika, ekonomika, počasie a dokonca aj hudba. Áno aj hudba, pretože stromy vyludzujú nádherné tóny – šum lístia, praskot konárov, spev vtákov v nich.

Stromy produkujú kyslík, tak potrebný pre život na tejto planéte. Poskytujú tak ľuďmi vyhľadávaný tieň v čoraz horúcejších letách, chránia ľudí pred vetrom, pred dažďom.

Chránia ľudí pred povodňami, dávajú mu obživu teplo, chládok. Spríjemňujú život na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Učili sme sa v škole (to už bolo dávno) že Slovensko je pokryté z dvoch tretín lesmi.

Vraj sme po severských krajinách najlesnatejšia krajina v Európe.

Učíme sa ( teraz), že zisk je hybná sila, ktorá posúva ľudí, spoločnosť, štát k bohatstvu.Lesy sú najväčšia devíza nášho malého štátu pre dlhodobý zisk plynúci z turistického ruchu.Vieme, že rýchlo sa zbohatnúť poctivou prácou nedá. K bohatstvu vedie dlhá a zložitá cesta.

Tak to je všade vo vyspelých a bohatých ekonomikách.

Na Slovensku platí bohužiaľ ešte stále čo najrýchlejšie zarobiť a po mne potopa. A politici s obľubou prehlasujú, že všetko vyrieši trh .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rýchle krátkodobé zisky z predaja dreva vypílených tisícok stromov sú uprednostňované pred dlhodobými ziskami z turistického ruchu, ktorý by sme mohli pri rozumnom investovaní a využívaní získať. Pravda, oveľa jednoduchšie je spíliť tridsaťročný strom a mať z neho okamžitý profit ako niekoľko rokov investovať do služieb v turistickom ruchu a mať z toho dlhodobejší zisk ale nie okamžitý. Takú trpezlivosť a hlavne rozum nemáme.

Veterná smršť, ktorá postihla naše veľhory v roku 2004 predchádzala ďaleko väčšej smršti, ktorá nastala potom. Dva týždne trval zákaz  ťažby dreva na Slovensku po tejto smršti, aby sa potom zmenil v ohromnú smršť pílenia a rúbania stromov a trvá dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ťažba dreva podľa výberu vhodných jedincov bola nahradená ťažbou holo rubmi. Doslova pred očami nám miznú celé pásy lesov a vznikajú stále nové a nové pásy rúbanísk.

Pamätám sa pred pár rokmi bola v spravodajstve správa o vyrúbaní častí lesa holo rubom niekde na Slovensku. Kompetentní mali čo vysvetľovať, že išlo o choré stromy, že to bolo nutné pre ochranu ostatného lesa  a tak ďalej.

A čo vidíme dnes. Dnes sa ťaží  drevo všade okolo nás holo rubmi, lebo je to najlacnejšie a zisk je najväčší. Zisk sa stal modlou tejto spoločnosti. Doplácajú na to naše stromy, naše krásne lesy, naše krásne Slovensko, ktoré je krásne hlavne vďaka týmto lesom. Koľko ľudí si to vôbec uvedomuje. Naša spoločnosť sa posunula do stavu maximálnej konzumnej spoločnosti, ktorá neberie ohľady už takmer na nič. Peniaze, peniaze a ešte raz peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo na to naši zástupcovia v parlamente? Aspoň tí by si mali uvedomiť dôsledky takéhoto ničenia našich lesov. Takže ich reakcia na to bola taká, že v roku 2005 prijali nový lesný zákon, ktorý zdvojnásobuje šírku holo rubov !!!  Aby sa ťažilo rýchlejšie a lacnejšie. Kto mal a má záujem na takom zákone, ktorý zvyšuje ťažbu dreva o 30 % ročne. A to hovorím o legálnej ťažbe. Nelegálnu ťažbu môžme pokojne odhadnúť na 50% celkovej ťažby. Komu vyhovuje takýto stav ? Počul som, že kamión legálne vyťaženého dreva stojí 100 000 Sk a kamión nelegálne vyťaženého dreva stojí 40 000 Sk. Počul som, že zo 4 kamiónov vyťaženého dreva len jeden je vyťažený legálne. Komu vyhovuje taký zákon kde netreba náhodnú ťažbu hlásiť štátnej správe lesného hospodárstva v objeme, ktorý dovoľuje vyťažiť celé lesné porasty za obdobie piatich rokov bez akejkoľvek kontroly (§23 ods. 5) lesného zákona ? Kto hlasoval za taký zákon ?

Dažďový amazonský prales je najväčším pralesom na tejto planéte a ovplyvňuje klímu a ekosystém tejto planéty. Až 80% ťažby v tomto pralese hlavne v Brazílii je nelegálnej.

Zmeny v klimatických podmienkach na Zemi sú už evidentné a podpísala sa tom aj ťažba dreva v tomto najväčšom pralese na zemeguli.

Naše lesy ovplyvňujú klímu a ekosystém u nás a v blízkom okolí.

Ťažba dreva u nás pokračuje nekontrolovateľným spôsobom a zmeny v klimatických podmienkach u nás sa už začínajú prejavovať. Extrémne teploty, záplavy, víchrice.

Čo dodať na záver ?

Strom spílite za 10 min. Strom vyrastie do svojej dospelosti asi za 20 – 30 rokov.

Za akú dobu vypílime celý les ? Za akú dobu vyrastie nový les ?

Budeme sa učiť, že na Slovensku boli kedysi aj lesy?

Jozef Bročko

Jozef Bročko

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád stromy. Zoznam autorových rubrík:  Príroda a životné prostrediePolitikaEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu